MTH® programı, 1993 yılında mekanik tesisat hesapları olarak tabir edilen bina içi tesisatlara yönelik ısıtma, klima, soğutma, sıhhi tesisat proje bölümlerinde bilgisayar desteğini en üst seviyeye çıkartarak, hesap için gerekli süreyi azaltmak, projelerde hesap birliğini sağlamak, gerek hesap sırasında gerekse hesaptan sonra oluşacak değişiklikleri çok çabuk bir biçimde projelere yansıtmak amacı ile hazırlanmaya başlandı.

Programın ilk modülü Döşemeden Isıtma Konusunda ve MS-DOS altında çalışan bir yazılımdı bu program gerek yazılımı sırasında gerekse proje sırasında kazandırdığı olağanüstü zaman sayesinde MTH programlarının proje hesapları için gerçek bir destek yazılımı olacağını ispatlamıştır.

Firma içi ufak uygulamaların ardından yedi ayrı modül için yazılım çalışmalarına başlandı. Bu programlar Isı kaybı, K değeri, Isı yükü, Psikrometrik diagram, Radyatör Fan-Coil seçimi, Hava kanalı hesapları, Proje hesapları dır. MTH programı ilk olarak 1995 yılında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesinde düzenlenen CAD/CAM’95 fuarında piyasaya sürülmüştür. İlk versiyonlar Windows 3.1 için tasarlanmış ve büyük beğeni toplamıştır.

Windows 3.1 sürümü için 16 bit programcılık teknikleri ile hazırlanan V1.0 yazılımlar minumum bilgisayar konfigürasyonu ile maksimum performanslı çalışabilmek için dizayn edilmişlerdir.

Programın tanıtımı için çeşitli illerde seminerler ve toplantılar düzenlenmiş, ISOHA ’95-1 ve ISOHA ’96, SODEX, vs. Fuarlara iştirak edilerek programın daha geniş kitlelerce görülüp, tanınması hedeflenmiştir.

MTH yazılımları işletim sistemindeki gelişmeler, kullanıcı istekleri, derleyici dildeki gelişmeler, vb. Sebeplerden dolayı Haziran 1997 yılında kullanıcılarına daha gelişkin özelliklere sahip V2.0 sürümü olarak yeniden merhaba dedi. Program içerisindeki gelişmeler ve düzenlemeler ana yapıyı değiştirmeden geliştiği için program günümüzde V2.2 sürümü ile anılmaktadır.

ANT Mekanik Tesisat Sistemleri Ltd. Mth mekanik tesisat hesapları programının tanıtılması ve hesap destek yazılımlarının öneminin kavranması amacı ile Freeware ve Shareware (Ücretsiz temin edilen) küçük yazılımlarıda çeşitli sektör dergileri, internet sayfaları ve kampanyalar ile sektöre ulaştırıyor. Bu programlardan bazıları Birim Çeviren V1.0x, Baca Kesiti Hesabı V1.0x ve Isıtma Soğutma Boru Çapı V1.0x dır. Programın sektöre ve sektörde çalışmaya aday öğrencilere tanıtılması için çeşitli üniversiteler ile ortak öğretim, eğitim ve tanıtım günleri’de düzenlenmekte.