Genel

MTH Yenilikler – 5

Merhaba Arkadaşlar;

MTH Paket yazılımı son sürümü olan R2015 içerisindeki yenilekler ve iyileştirmeler ile ilgili detaylı bilgileri paylaşacağımız yazı dizimizde bugünü yazdırma da birim sistem seçimine ayırdık.

Bildiğiniz üzere MTH paket yazılımı modülleri tabii oldukları standartların emrettiği şekilde birim sistemler kullanıyorlar, Mesela klima ve havalandırma hesaplarında ASHRAE standartlarında kullanılan birim sistemler, ısıtma ve sıhhi tesisatta ise TS, DIN normallarında ki birim sistemler kullanılıyor.

Bazı durumlarda hesap işlemleri sırasında olmasada yazdırma ve sunum işlemlerin de başka birim sistemler kullanılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda MTH kulanıcılarının yararlanması adına R015′ ile birlikte gelen be şimdilik sınırlı modüllerde geçerli olan yazdırmada birim sistem seçimi. Özelliğini tanıtmak istiyorum.

Seçenekler ana menüsünden ulaşacağınız Ayarlar dialog penceresinde Units’ sekmesine geçiniz. Bu sekme üzerinde eğer ilgili modül yazdırma da birim sistem değişinibi destekliyorsa açılır listeden yazdırmada kullanmak istediğiniz birim sistemi seçiniz. Birim sistem seçim değerleri her modülün kendi ini dosyası içerisinde [Units] başlığı altında listelenmiştir.

SI birim sistemde hesap yapan modüller için buradaki tüm katsayılar SI’dan ilgili birim sisteme taranfer için belirlenmiştir. Yine çevrim katsayıları ile beraber, Kullanılacak birimler de bu kısımda listelenmiştir.

Yazının devamını okumak için lütfen [burayı] tıklayınız.