Havalandırma, Proje Tasarımı

Kanal Sistemlerindeki Sızıntılar..

Merhaba arkadaşlar,

Günlük kullanıma yönelik hava kanalı sistemlerinde meydana gelen basınç farklarından dolayı %100 güvenli bir kanal sızdırmazlığından söz edilemiyor, Çok kritik uygulamalar Nükleer tesisler, kimyasal tesisler, vb. dışında günlük kullanıma yönelik konfor ve endüstriyel uygulamalarda zaten bu tarz bir sızdırmazlık pratik bulunmamaktadır. Hava kanalarında ki sızdırma ve kaçaklarda kanal imalat yöntemleri ve kullanılan sızdırmazlık elemanları büyük önem taşıyor.

Contasız imal edilen hava kalaı sistemlerinde kullanılan birleştirme teknikleri, montaj ve imalat yöntemi ve işciliği ile bağlantılıdır. Contalı birleştirmelerde ise kullanılan contanın kalitesi, depolama ve kullanma şartları da yine kaçak ve sızıntıyı etkileyen ana faktördür.

Kaçak ve sızıntıların sınıflandırılması sistem kapasitesinin tam olarak belirlenmesi için yapılan hesaplarda önem kazanıyor, efektif yükler olarak hem hava debisi hem de ısıtma soğutma yüklerinin hesaplanmasında bu sınıfandırmalara ihtiyaç duyuluyor. Bugün sizlerle ASHRAE fundamentallerinde bahsi geçen Kanal sızma sınıfları tablosunu paylaşmak istiyorum, ileriki yazılarımızda bu sınıfların yük hesaplarına etkisini irdeliyeceğiz.

 

Sızma sınıfı cL

 

Kanal tipi

Contalı

Contasız

Metal dairesel ve yassı oval

3

30 (6-70)

Dikdörtgen <500 Pa

12

48 (12-110)

>500 Pa ve <2500 Pa

6

48 (12-110)

Esnek metal, alüminyum

8

30 (12-54)

Metal olmayan

12

30 (4-54)

Cam yünü dikdörtgen

6

Cam yünü dairesel

3

Bir daha ki yazıda buluşmak üzere, hoşcakalın..