Ant Mekanik

eHvac hızlı tanıtım turuna hoşgeldiniz.

Isıtma Klima Soğutma mühendislik tasarımlarınızdaki profesyonel yardımcınız eHvac paket yazılımını daha yakından tanıtmak ve üstün özelliklerini sizlerle paylaşmak için hazırladığımız bu hızlı tanıtım turunda dolaşmak için ileri ve geri tuşlarını kullanabilir, tanımak istediğiniz modülden başlamak için modül adlarına tıklayabilirsiniz.

2012 senesinden itibaren mekanik tesisat piyasalarına hizmet vermeye başlıyan eHvac paket yazılımı proje, taahhüt, imalat firmaları ve resmi kurumlar tarafından büyük ilgi görmüş tasarım standardı olmaya aday bir yazılımdır. Şimdilik sadece kalorifer projesi tasarımı modülünden oluşan eHvac paket programı; Türk standartları, ilgili meslek odaları ve kurumlarının ve yurt dışındaki söz sahibi kurumların tavsiye ettiği tasarım yöntemleri, tablolar, katsayılar ile zaten her projenizde kullandığınız tasarım usullerinin bilgisayar ortamına aktarılmış halidir.

eHvac paket yazılımı içerisinde bulunan kalorifer projesi tasarım programı bulunmaktadır.

e-Hvac Kalorifer modülü ile kalorifer tesisatlarına ait, tasarımları rahatca yapabilir, mühendislik hesapları için MTH - Mekanik Tesisat Hesapları yazılımı ile entegre çalışabilirsiniz. e-Hvac Kalorifer modülü açıldığı anda size bir çalışma ortamı sunuyor, Hesap menüsü içinden Dizayn bilgileri, Yapı bilgileri, Radyatör bilgileri gibi çok çeşitli komutlara ulaşarak çizimler için gerekli ön tanımlamaları programa tanıtabilirsiniz.

Hesaplama ihtiyaçlarında kullanılmak üzere Dizayn bilgilerini programa tanıtıyoruz. DIN ve TS normunda ısıkaybı hesabı ve TS825 normunda k değeri hesabı işlemlerinde kullanılmak üzere standartda belirtilen bilgileri Dizayn bilgileri penceresi üzerinde seçerek yazılıma tanıtıyoruz.

Dizayn bilgileri penceresinde yazılımın desteklediği şehir kütüphanelerinden birini seçerek, hesap yapmak istediğimiz şehir bilgilerine otomatik olarak ulaşabiliriz.

Yeni şehir bilgileri kütüphaneleri yaratabilir, olanları değiştirebilir, şehirlere ek ve çıkartma yapabilirsiniz. Tamam tuşu ile seçtiğimiz dizayn bilgilerini onaylayarak pencereyi kapatıyoruz.

Yapı Bileşenlerinin yazılıma tanıtılması için iki yöntem mevcuttur, Dilersek bu bilgileri el ile ilgili kutucuklara girerek listeye seçebilir veya K Değeri sekmesinde daha önce MTH için K değeri modülü ile hesaplanıp kaydedilmiş k değeri dosyası yolu gösterilerek otomatik hesaplar için yapı bileşenlerinin tüm özellikleri tanımlanmış olur. Tamam tuşu ile pencere onaylanarak kapatılır.

Dizayn bilgileri penceresinde seçim ve çizim işlemi yapılacak radyatörler için yazılımın desteklediği kütüphane, marka, cins ve tip bilgileri her çeşit mahal için değişik de olabilecek şekilde yazılıma tanıtılıyor, örnek olarak odalar için 500’lük radyatör, banyolar için 900’lük radyatör veya havlupan seçimi yapılabilir.

Mimari çizimleri düzenlemek ve tesisat çizimine dönüştürme işlemleri saniyeler içinde yapılıyor, özel komutlara Aletmer ana menüsü içinden ulaşabilirsiniz.

Gelişmiş Aletler ana mennüsü yardımı ile çizim üzerinde her türlü düzenleme, ekleme değiştirme yapılabilir. mimari çizimi tesisat çizimine dönüştürmek için gerekl, tüm işlemler Aletler ana menüsü altından yapılıyor.

Çizimi sadeleştirmek, ölçeklendirmek, Kuzey işareti yerleştirmek, Röper noktası eklemek çıkartmak, değiştirmek için Aletler ana menüsünü kullanın.

Aletler ana menüsünden ulaşılacak Röper noktası komutu ile bir çizim içerisine birden fazla kat bilgisi atanabilir, bu şekilde sadece bir çizim yapılarak yapının tip katlarına ait tüm çizimler ve tesisat tasarımları bitirilmiş olacaktır.

Röper noktası penceresinde bulunan liste vasıtası ile belli katlar ve kotlar için gruplama yapılabilir. Kat bilgileri tanımlandıktan sonra ardışık tanımlamalar için sonraki kat otomatik hazırlansın işaret kutusu seçilir ve ekle tuşu kullanılır. Bu işlem ile listeye seçilen katın hemen ardışık katları otomatik olarak türetilir ve listeye ekleme işlemi için hazır olur.

Aletler ana menüsünden ulaşılacak mahal etiketi aletleri ile, mahallerin özellikleri belirlenebilir. Mahal numarası, adı, katı, kotu gibi bilgiler atanabilir, değiştirilebilir, röper noktalarına ve kuzey işaretine bağlanarak MTH için Isı Kaybı hesabında kullanılacak bina bilgileri belirlenir. Çizim üzerinde mahallerin özellikleri tek tek belirlenebileceği gibi Aletler ana menüsünden ulaşıcak mahal etiketi komutları ile
çizim üzerinde var olan bina ve mahal bilgileride filtreler kullanılarak tespit edilir.

Yapı Bileşenleri özellikleri kazandırlacak çizim objelerini belirlemek için bu pencere üzerindeki pop-up menüden ulaşılacak Otomatik Bul komutu kullanılır. Bu komut sayesinde belli bir çizim disiplinine sahip çizim objeleri yapı bileşenlerine dönüştürülerek hem tesisat çizimleri için hemde mekanik tesisat hesapları için objeler türetilir. Oluşan yeni yapı bileşeni objeleri çizimin takdik edileceği plot işleminden önce çizimde görünür durumda bırakılabilir, gerekirse bir çok filtre yardımı ile çizimde saklanabilir.

Kalorifer tesisatına ait kolonlu sistemle veya kat kollektörlü sistemlerin tasarımı için Alaetler ana menüsündeki ilgili komutlar kullanılır. Bu komutlar vasıtası ile kalorifer tesisatı çizimleri saniyeler içinde hazırlanarak uygulama ve ruhsat projesi özelliklerine haiz, keşif ve metraj çıkartmaya uygun objeler ile donanmış tesisat çizimleri elde edilir. Kat kollektörler, kolonlar gibi çizim objeleri ile radyatörlerin bağlantıları otomatik olarak yapılır.

Kat kollektörlü sistemlerde kat kollektörü gruplamaları, radyatörler ile kollektörler arasındaki bağlantılar otomatik olarak yapılıyor, çizim üzerinde bir kaç işaretlemeden sonra kılıflı boruları izleyeceği yol yazılım tarafından otomatik olarak tespit ediliyor, bir kat üzerindeki tüm kollaktörlere bağlantılar bir kaç tıklama ile saniyeler içinde hazırlanıyor. Radyatörlerde kullanılacak bağlantı tipleri çok çeşitli seçenekler arasından
seçilebilir, bu sayede tüm radyatör bağlantı şekiller yazılım tasarından gerçekleştirilebiliyor.

İster kat kollektörlü sistemler isterse kolonlu sistemler olsun, kolon şemaları otomatik olarak çıkartılıyor. Kolon şeması içerisindeki boru çapları, yükler ve uzunluklar metraj ve keşif çalışmaları için hazır.

İstenilen boru tipleri ve radyaöt bağlantı şekilleri göz önünde tutularak oluşturulan kolon şemaları için kat planları üzerinde dağılımlar kriter alınıyor, kalorifer tesisatı kolon şeması çıkartılırken kullanılan usul ve yöntemler MMO Kalorifer tesisatı projesi hazırlanması teknik esesları yayınlarında geçen yöntemlere uygundur.

Otomatik olarak hazırlanan kolon şemalarında kolonlu sistem ve kat kalloktörlü sistemlerin yanında kombili sistemlere özel pprc boru seçenekleri mevcuttur. Otomatik hazırlanan kolon şemaları üzerinde boru çapı, hat numarası, yükler, vb. mekanik tesisat ile ilgili her türlü bilgi mevcuttur. Yine kolon şemaları hazırlanırken mahallerin radyatör bilgileride keşif ve metraja baz alınması için detaylı olarak mevcuttur.

Otomatik olarak oluşturulan kolon şemalarında, plan üzerinde kazan dairesi çalışması yapılmışsa kazan dairesi tasarımıda yine otomatik olarak yapılır, plan ve kolon şemasındaki tüm cihazların teknik özellikleri etikleme ve numaralandırma yöntemleri ile projelere dahil edilir. Bu cihazların digital katalogları, üretici bilgileri, web adresleri linkleri otomatik olarak cihazlara iliştirilir. Plan üzerindeki borulama çalışması ve fittingslerin yerleşimi, kolon şemasında da aynan çizime yansıtılır.